Ekonomi

MİT Yerleşkesindeki Ağaç Sayısı 130 Bin’e Ulaşacak

Ağaçlandırma kampanyası kapsamında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yerleşkesindeki “Kale” adı verilen toplam ağaç sayısının yıl sonuna kadar 130 bin olması hedefleniyor.

Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünde “Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes” sloganıyla ülke genelindeki kamu kurumları, okullar ve özel kuruluşlar ağaçlandırma kampanyasına katılırken, Milli İstihbarat Teşkilatı da “Kale” yerleşkesini ağaçlandırıyor. “Daha yeşil bir çevre” için Etimesgut’tayız.

Toprak yapısı zenginleştirilir

Kampüsteki ağaçlandırma çalışmaları her ayrıntı dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir.

İnşaat öncesinde Etimesgut’ta uzun yıllar tank eğitim alanı olarak kullanılan alanda atık ve kimyasallardan dolayı oluşan killi toprak temizlenerek bölgenin toprak yapısı zenginleştirildi.

Zorlu toprak yapısı dikkate alınarak tabana uygun olabilecek her bitki incelendikten sonra Orman Genel Müdürlüğü ile 102 bin ağaçlık protokol imzalandı. MİT çalışanları ağaç, çalı dikimi ve ekim aşamalarında da aktif rol aldı.

Cumhuriyetin 100. yılında 130 bin ağaç hedefi

Ulusal Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen 11 Kasım’da binlerce fidan dikilirken, 2017 yılında MİT yerleşkesinin inşaatı sırasında 3 bin ağaç dikilirken, daha sonra bu sayı 52 bin 648’e ulaştı. Toplamda 80 ağaç dikilmesi hedefleniyor. Bu yılın sonuna kadar bin ağaç daha ekilecek.

Kampüs içerisinde ağaç, çalı ve çimlerden oluşan 1 milyon 400 bin metrekarelik alanın çevre düzenlemesi tamamlanırken, bu alanın yıl sonuna kadar 2 milyon 700 bin metrekareye ulaşması hedefleniyor ve Kampüsteki toplam ağaç sayısı 130 bine ulaşacak.

tepebasi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu