Haber

Filistinli alimler Çanakkale şehitliğinde Gazze için dua etti

Filistinli Alimler Heyeti Derneği üyeleri, Çanakkale Savaşları’na Kudüs ve Gazze’den katılan Filistinlilerin temsili kabirlerinin bulunduğu Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitliklerini ziyaret etti.

Konuk heyet, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi ve ÇOMÜ Doğu Batı Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen “Mescid-i Aksa Tufanında ve Gazze Direnişinde Ümmetin Rolü” konulu panele katılmak üzere Çanakkale’ye geldi.

Dernek Başkan Yardımcısı Doç. Muhammed Hammam Melhem, Irak’tan Hüseyin el-Dulaymi, Yemen’den Dr. Mucip al-Attab, Libya’dan Dr. Halifa el-Jray ve Filistin Ümmet Alimleri Platformu Genel Sekreteri Dr. Muhammed Vali’den oluşan heyet, panel öncesinde Gelibolu Yarımadası’ndaki Şahindere Şehitliği’ni ziyaret etti.

ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı ve İslam Alimleri Vakfı Kudüs Komitesi Başkanı Prof. Dr. Nimetullah Akın, Eceabat Müftüsü Sinan Çetin, eski İl Dernekler Müdürü Resul Karakurt ve eski Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz’un katıldığı etkinlikte, Öğretim Görevlisi Hasan tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. Hüseyin Yılmaz ve Hüseyin el-Düleymi onun için dua etti.

Prof. Dr. Nimetullah Akın, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’deki Filistinlileri katlettiğini, kendilerinin de ümmetin alimleri olarak bu vahşeti kınamak, “dur” demek ve algı oluşturmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Çanakkale’de dünyanın farklı yerlerinden alimler ve Gazze, Şam ve Suriye’den vatan müdafaasında canlarını feda eden şehitlerin huzurunda Fatiha okuyarak Gazze için dua ettiklerini belirten Akın, “Rabbim’den ümit ediyorum” dedi. Oradaki katliama, vahşete dur diyecek, o vahşeti durdurmamıza yardımcı olacağız.” yapar.” dedi.

“İkinci Çanakkale’yi hatırlatmak için buradayız”

Doç. Muhammed Hammam Melhem, bugün Gazze’nin yeni bir Çanakkale olduğunu belirterek, “Nasıl ki İngilizler ve Fransızlar buraya saldırdıysa, bugün de aynı ordu, aynı düşman Gazze için birleşiyor ve Gazze’yi yok ediyor. Onurunu koruyan mücahitler Gazze’nin onuru ve onuru “Onların çaba ve çabalarına destek olmak ve onlara ikinci Çanakkale’yi hatırlatmak için buradayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Melhem, Osmanlı Devleti’nin İslam ümmetine önderlik ettiğini ve onu uzun süre bir arada tuttuğunu belirtti.

Osmanlı’nın ümmeti korumasına dikkat çekmek amacıyla düşman kuvvetlerinin mağlup edildiği Çanakkale’de olduklarını kaydeden Melhem, “Aynı şekilde düşman Gazze’de de birleşti. İnşallah ümmet yeniden birleşerek bu zulmün üstesinden gelir. ” dedi.

habergelibolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu