Haber

İran’da tutuklu İtalya vatandaşı ülkesine döndü

İran’daki protestolar sırasında tutuklanan İtalyan vatandaşı Alessia Piperno, İran makamları tarafından serbest bırakılarak bu akşam saatlerinde İtalyan devletine ait özel uçakla ülkesine döndü.

Tahran’da 13 Eylül’de İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra komaya giren ve kaldırıldığı hastanede 16 Eylül’de hayatını kaybeden Mahsa Emini’nin ardından ülke yönetimine başlayan protestolar sırasında tutuklanan İtalyan Alessia Piperno, 45 günün ardından İran makamları tarafından bugün serbest bırakıldı.

Piperno’nun İtalya’ya döneceğini Başbakan Giorgia Meloni, öğlen saatlerinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Meloni, yoğun diplomatik çabalarla Piperno’nun konutuna dönmesini sağlayan İtalyan istihbaratı ve dışişleri bakanlığı yetkililerine teşekkür etti.

İtalyan basındaki haberlere nazaran, Meloni’nin açıklamasından ardından yerel saatle 17.00 sularında Piperno’yu taşıyan uçak Roma Ciampino havaalanına indi. Piperno’yu havaalanında Başbakan Meloni’nin karşıladığı belirtildi.

Piperno’nun kendisini karşılayanlara, “Zor bir 45 gündü. Bu sabah sürpriz oldu. Tutukluluğum sırasında hücremde 6 kişiyle beraberdim. Zordu ama kötü muamele görmedim.” dediği kaydedildi.

Bloggerlık yapan Alessia Piperno’nun 30. yaş gününde gezmek için İran’a gittiği, bu sırada ülkede Mahsa Emini için başlayan şovlar devam ederken öteki yabancılarla birlikte gözaltına alındığı belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu