Ekonomi

Elon Musk, Apple’a savaş açtı

Tesla’nın CEO’su ve Twitter’ın yeni lideri Pazartesi günü Apple’ın Twitter’da reklamlarının birçoklarını durdurduğunu söyledi ve şirketi toplumsal medya platformunu uygulama mağazasından kaldırma tehdidinde bulunmakla suçladı.

Elon Musk, Twitter’daki bir dizi paylaşımında Apple’ı sansürle suçladı ve uygulama mağazasında yapılan satışlardan hisse alması da dahil, siyasetlerini eleştirdi.

Bir dizi tweet’te Musk, Apple’ı mağazasındaki uygulamaların belli içerik standartlarına uymasını zarurî kılarak konuşmayı bastırmakla suçladı ve şirketin Amerika’da ifade özgürlüğünden nefret edip etmediğini sorguladı. Musk, bir tweet’te bilhassa “burada neler oluyor” diyerek Apple CEO’su Tim Cook’un Twitter hesabını etiketledi.

Musk, “Apple ayrıca Twitter’ı App Store’dan alıkoymakla tehdit etti, ancak nedenini bize söylemiyor” diye yazdı. Watcher Guru’nun tweet’ini alıntılayarak “Apple’ın App Store’dan satın aldığınız her şeye gizli bir şekilde yüzde 30 vergi koyduğunu biliyor muydunuz” paylaşımı yaptı.

Musk’a göre Apple, Twitter’daki reklamlarının birçoklarını durdurdu. Doğruysa, Apple, Twitter’daki reklamları geri çekmeyi seçerken mutlaka yalnız olmayacaktır. GM ve VW’den General Mills ve Eli Lilly’ye kadar uzanan şirketler, Musk’ın kaotik devralmasından sonraki haftalarda ya platformdaki reklam harcamalarını yavaşlattı ya da toplumsal ağdaki reklamları büsbütün durdurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu